کد: 143 تاریخ انتشار: 1394/9/2

اگر شما به دنبال راهی برای ردیف شدن هرچه زودتر دندان هایتان هستید، و دوست دارید این کار با سرعت بیشتری انجام شود خواندن این مطلب را از دست ندهید .

درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی دندان ها نیست. ردیف شدن دندان ها و بهبود رابطه فکین و سلامت کلی دهان منجر به سلامت بدنی بیشتری شده و با تاثیر گذاشتن بر روحیه و افزایش اعتماد بنفس کیفیت زندگی فرد بطور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. اما، بدست آوردن این مزایا نیاز به صبر و حوصله تقریبا دو ساله دارد. با این وصف اگر راهی پیشنهاد شود که بتواند درمان ارتودنسی را بخصوص در بزرگسالان پرمشغله و طالب زیبایی دندان کوتاه تر کند وسوسه انگیز خواهد بود. به همین دلیل، بسیاری از متخصصان ارتودنسی و شرکت های تولیدکننده وسایل ارتودنسی با شناخت و درک حساسیت بیماران برای کاهش طول دوره درمان با تبلیغ -ارتودنسی سریع - سعی در جلب این افراد دارند. اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است .

ارتودنسی سریع یک مبحث نسبتا جدید و پرطرفداری است که در آن تمام اقدامات درمانی، همانند سیستم های درمانی گذشته- ولی در مدت زمان کمتر- انجام می شود. نتیجه چنین درمان هایی کاهش چندماهه طول دوره درمان ارتودنسی است. روش های متعددی برای کاهش دوره درمان ارتودنسی پیشنهاد شده که هر کدام طرفداران ومخالفینی دارد. از انجام ارتودنسی با دستگا ههای پیشرفته تر و طراحی حرکت دندان با کامپیوترگرفته تا انجام برش های جراحی کوچک در بین دندان ها و از لیزر گرفته تا امواج اولتراسونیک همگی در تحقیقات تسریع درمان ارتودنسی مطرح شده اند. تحقیقات علمی متعددی برای بررسی روش های درمانی پیشنهاد شده است که نتایج متفاوت آنها امکان جمع بندی و توصیه کلینیکی را بسیار مشکل نموده است. در این مرحله، متخصص ارتودنسی بر اساس تجربیات شخصی ممکن است هر کدام از روش های تسریع درمان را توصیه یا رد نماید .

در این مقاله به استفاده از برش های جراحی کوچک در بین دندان ها برای کاهش دوره درمان ارتودنسی می پردازیم .

در روش برش بین دندانی، در ابتدای درمان ارتودنسی و در فاصله تقریبی یک هفته پس از شروع درمان ارتودنسی پس از بی حس نمودن ناحیه، برش هایی در بین دندانها ایجاد می شود. در این برش ها هیچ بافتی از دهان خارج نمی شود و تنها برش هایی برای افزایش میزان خونرسانی در بین دندان ها ایجاد می شود. این برش ها علیرغم ظاهر پیچیده، درد و ناراحتی معادل یک ترمیم دندان را بهمراه دارد و اقدامات نگران کننده ای نیستند. بعد از این اقدام درمانی بیمار ممکن است درجاتی از احساس خارش در نواحی انجام شده را داشته باشد.با توجه به تحقیقات انجام شده، اجماع نظری در بین متخصصین ارتودنسی در ارتباط با تاثیر مستقیم این روش در کاهش دوره درمان ارتودنسی وجود ندارد. از آنجایی که انجام این برش ها هیچگونه اثر یا عارضه جانبی برای بیمار در پی ندارد امتحان این روش در بیماران علاقمند به تسریع درمان ارتودنسی محدود یتی ندارد .

اگر تمایلی برای استفاده از این روش یا سایر روش های تسریع درمان ارتودنسی وجود نداشته باشد رعایت نکات زیر در درمان های معمول ارتودنسی می تواند به کوتاهتر شدن درمان ارتودنسی کمک نماید :

 - مهمترین مسئله مراجعات منظم بر اساس دستور متخصص ارتودنسی است .

 - مراقبت های دندانی کافی در طی درمان ارتودنسی از بروز سایر مشکلات مثل پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند بنابراین با حفظ بهداشت از پیچیده تر شدن درمان پیشگیری کنید .

به راهنمایی ها و دستورات متخصص ارتودنسی به دقت توجه نموده وبه آن عمل نمایید .

استفاده از برخی از داروها مثل ایبوبروفن باعث کند شدن حرکت دندان های می شود در این زمینه با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.
دکتر محمد امین نریمانی - متخصص ارتودنسی

منبع: چاپ شده در ویژه نامه ی جام جم
آدرس منبع: http://press.jamejamonline.ir/newspreview/2174935633928819649