سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

گاهی اوقات بیمارانی به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند که مطالبی در مورد ارتودنسی و روشها و دستگاههای درمان مطالعه نموده اند.یکی از نگرانی های این بیماران کشیدن دندان در ارتودنسی است. بحث کشیدن یا نکشیدن دندان برای اهداف ارتودنسی بحث امروزمتخصصان و بیماران ارتودنسی  نیست .این مسئله در 100 سال گذشته مورد بحث بوده بطوری که درآغاز ابداع دستگاههای  ارتودنسی مشابه دستگاههای امروزی هیچ دندانی کشیده نمی شد .نتیجه درمانهای این دوره برگشتن ناهنجاری  تعداد زیادی از بیماران بود.  با بررسی درمانهای این افراد و درمان مجدد آنها همراه با کشیدن دندان مشخص شد که عامل بسیاری از درمانهای ناموفق کمبود فضا و عدم هماهنگی اندازه دندانها با اندازه استخوان در برگیرنده دندانها است.با مشخص شدن نتایج فوق در اواسط قرن قبل ، متخصصان  ارتودنسی گرایش زیادتری برای کشیدن دندان در طی درمان ارتودنسی پیدا کردند . با بررسی مجدد نتایج درمانی این گروه از بیماران و جمع بندی تحقیقات دیدگاه متعادل تری در ارتباط با کشیدن و نکشیدن دندان ایجاد شد.

در ارتودنسی پیشرفته امروزی چندین عامل با عث شده است تا متخصصان ارتودنسی تا حد امکان از کشیدن دندان دوری کنند. یکی از عواملی که امروزه در ارزیابی زیبایی افراد ،مورد توجه متخصصان ارتودنسی است میزان دیده شدن دندانها و لثه ها در هنگام صحبت کردن و خندیدن است .بطوریکه دیده شدن مناسب دندانها و حاشیه لثه علاوه بر زیبایی باعث جوان تر نشان دادن فرد می شود.با توجه به تمایلات امروزی مردم در خصوص داشتن لبخند های پر تر و دیده شدن زیاد تر دندانها در هنگام لبخند و همچنین آگاهی مردم و مراجعات زودتر در کودکان ، پیشرفت ها ی سریع و گسترده در ساخت ، نوع مواد، بکارگیری آلیاژهای حافظه دار  ،وجود وسایل هوشمند  جدید و همچنین استفاده از پیچ های داخل استخوانی(مینی اسکرو) تمایل به کشیدن دندان کم شده است. پیشرفت های موجود تنها در صورتی قادر به درمان صحیح و کامل بیمار است که با صلاحیت و مهارت فرد درمان کننده همراه شده باشد. با توجه به ظریف بودن نحوه عمل این دستگاهها خطا در نحوه استفاده و ناکافی بودن مهارت فرد درمان کننده می تواند خسارت غیر قابل جبران ایجاد نماید. متخصصان ارتودنسی با فراگیری آموزش های پایه در دوران 3 تا 4 ساله تخصص و با به روز کردن این اطلاعات با شرکت کردن در دوره های آموزشی انجمن ارتودنتیست های ایران  و   سایر نقاط جهان افراد با صلاحیت هستند. اگر مهارت کافی در فرد درمان کننده نباشد کشیدن یا نکشیدن دندان و نوع دستگاه و مزایای روش های درمانی  تفاوت قابل ملاحظه ای ایجاد نمی کند. بعبارتی این مهارت فرد درمان کننده و استفاده بجا از این وسایل است که بیمار را درمان می کند.

توجه کنید که روش درمانی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.همه پیشرفت های ذکر شده ممکن است در برخی از بیماران قابل استفاده نباشد. در این موارد لازم است بیمار نگرانی های خود را با متخصص ارتودنسی در میان گذاشته و در صورت نیاز با سایر همکاران مشاوره داشته باشد .هیچ شکی وجود ندارد که در یک طرح درمان خوب توسط متخصص ارتودنسی با کشیدن یا نکشیدن دندان علاوه بر رابطه دندانی ،نمای صورتی بیمار نیز بهتر میشود.

 هدف نهایی درمان ایجاد بیشترین زیبایی با بهترین رابطه دندانی با بهترین ثبات همراه با سلامت بافتهای دهان و دندان است.

 

بازگشت به صفحه مقالات

 

 

 

 

 

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com