سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

دقت در انتخاب

گاهی اوقات چشم ما  به مطلبی برمی خورد که ممکن است  تا مدت زمان زیادی ذهن ما  را به خود مشغول کند . بسیاری از این اتفاقات  از چشم خبرنگاران و مسئولان مربوطه دور مانده و در مورد آن صحبتی نشده است.بحث امروز من نمونه ای از آسیب هایی است که یک فرد با بی دقتی و عدم دانش صحیح می تواندآنرا ایجاد نماید.دست مایه نوشتن چنین مطلبی نیز بیماری است که برای درمان ارتودنسی در هفته گذشته به من مراجعه کرده بود.

موضوع از این قرار بود که   دختر خانم 17 ساله ای ،2 سال پیش برای درمان ارتودنسی  به فرد بدون دانش ارتودنسی مراجعه کرده بود. اتفاقا این فرد در دوره های کوتاه مدتی که برای آموزش ارتودنسی هم برگزار می شود شرکت کرده بود .فرد درمان کننده در مرحله اول دچار خطای تشخیص شده بود و متعاقب آن،طرح ریزی درمان بیمار دچار اشکال شده بود. در طی درمان فرد درمان کننده 4 دندان آسیاب کوچک دایمی از بیمار کشیده بود ولی به دلیل عدم دانش و مهارت کافی نتوانسته بود درمان را درجهت مطلوب کنترل نماید.نتیجه این وضعیت این بود که بیمار همچنان از جلو بودن فک و دندانهای فک بالا بسیار ناراحت بود وگریه می کرد.تا این جای قضیه این مسئله همانند خیلی از بیمارانی است که  بعد از درمان اشتباه توسط افراد بدون دانش ،به امید جبران و درمان کامل به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند.اما مسئله ویژه در این بیمار این بود که فرد درمان کننده به دلیل عدم آشنایی با اصول دستگاههای ثابت ارتودنسی مهارت قرار دادن براکت را نداشته ونامناسب بودن محل براکت ها باعث بیرون زدن ریشه دندانهای نیش و دندان اسیاب کوچک به خارج از استخوان شده بود.با اتفاقی که رخ داده بود بیمار قادر به نوشیدن راحت  حتی یک لیوان آب هم نبود و در این مرحله فرد درمان کننده مرتکب اشتباه بعدی هم شده بود و  این که به جای اصلاح خطا های گذشته و ارجاع بیمار به متخصص ارتودنسی به بیمار برای قرار دادن پودر استخوان وقت داده بود.

امیدوارم با توصیف بسیار ساده ای که از بیمار داشتم به عمق ماجرا پی ببرید.این کار قطعا آسیب کمتری از آسیبی که با بد رفتاری  به یک کودک یا نوجوان وارد می شود نیست.این بیمار با پرداخت هزینه ای که اتفاقا بیشتر ازتعرفه معمول ما متخصصان ارتودنسی است علاوه بر اینکه چیزی بدست نیاورده بود دچار مشکل روحی،سلامتی ، کارایی و زیبایی شده بود که رفع آن اگر غیرممکن نباشد آسان هم نیست.

 امید وارم این مطلب تلنگری باشد برای افراد جامعه تا در انتخاب فردی که قرار است پاره تن خود را برای درمان در اختیار او قرار دهند دقت کنند و از مهارت و تخصص درمان کننده مطمئن شوند.مثلا برای درمان ارتودنسی به هر فردی اعتماد نکنند، هر فردی که ارتودنسی انجام می دهد یا در تابلو عنوان ارتودنسی را نوشته است متخصص ارتودنسی نیست . یکی از راههای کسب اطلاعات از صلاحیت  و تخصص افراد استعلام موضوع از انجمن علمی ارتودنتیست های ایران ازطریق شماره تلفن02188288358 است.

 

بازگشت به صفحه مقالات 

 

 

 

 

 

 

 

 

2007© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com