سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

ترس از دندانپزشکی

نگرانی برای مراجعه به دندانپزشک در همه وجود دارد این نگرانی در ارتباط با نوع وشدت بیماری و راههای درمانی است که برای آن مراجعه می کنیم.اما در برخی از افراد این نگرانی غیر عادی شده و آنرا به ترس تبدیل نموده است.ترس از دندانپزشکی باعث می شود تا سالیانه تعداد زیادی از افراد  برای کنترل ساده ترین مشکلات شان هم به دندانپزشک مراجعه نکنند.نتیجه چنین اقدامی پیشرفت بیشتر مشکلات و تشدید ناراحتی و متعاقب آن ترس بیشتر برای مراجعه است. مهمترین مسئله ای که باعث ایجاد ترس در این افراد شده است تجربه های ناخوشایند ،تعریف های افراطی اطرافیان در خصوص تجربه بد در دندانپزشکی و از همه مهمتر  ناآگاهی است. ترس از دندانپزشکی با بی قراری و اضطراب در هنگام تعیین وقت یا نیاز به مراجعه شروع شده و تا رفتارهای غیرعادی در طی این دوران ادامه یافته و در نهایت در هنگام شروع و درمان در زیر دست دندانپزشک ادامه پیدا می کند.این ترس ممکن است از وسایل دندانپزشکی،محیط مطب،صداهای وسایل و حتی خود دندانپزشک باشد.در این بیماران معمولا نشانه هایی برای تاخیر یا تعویق وقت دندانپزشکی دیده می شود.درافراد باترس شدید حملات اضطرابی شدیدی به وقوع می پیوندد که می تواند  باعث بهم خوردن نظم برنامه های درمانی در این افراد شود .اگر مراجعه این افراد بطور اجباری صورت گیرد نگرانی آنها می تواند باعث بی خوابی این افراد در شب قبل شده و حتی ممکن است باعث بیمار شدن و بهم ریختن وضع روحی آنها بصورت غش کردن در اتاق انتظار یا در زیر دست دندانپزشک شود.

افرادی که از دندانپزشکی می ترسند معمولا برای سالهای متوالی درمانهای موردنیاز دندانپزشکی رابه تعویق می اندازند.نتیجه این وضعیت کم شدن اطلاعات بهداشت دهان ،عدم رفع خطاهای بهداشتی و ابتلا شدن به انواع بیماریهای دهان و دندان است.اما این آخر ماجرا نیست چرا که با ناتوانی در جویدن درست غذا و در نتیجه هضم ناکافی غذا مشکلات گوارشی هم ایجاد شده و سلامت عمومی  بدن به خطر می افتد.نکته بسیارمهم دیگر دراین افراد کاهش اعتماد به نفس به دلیل ظاهر نازیبا  و بوی بد دهان ناشی از خرابی های متعدد دندانی است.

 برای افرادی که ترس از دندانپزشکی دارند روشهای متعددی برای کنترل این ترس و نگرانی وجود دارد.قبل از هر چیزی لازم است بدانید با پیشرفت های بدست آمده امروزه تقریبا برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد بنابراین  برای شما هم حتما راهی وجود دارد.این مسئله باعث کا هش نگرانی شما می شود. مسئله مهم دیگر آن است که نقش خودتان را برای کنترل این مشکل جدی بگیرید . قدم اول آن است که چرخه ایجاد و تشدید اضطراب را کنترل  کنید. در خصوص ناراحتی و نگرانی خود با دندانپزشک صحبت کنید واز او بخواهید وقت بیشتری برای شما اختصاص دهد.این مسئله در ایجاداعتماد متقابل به شما و دندانپزشک کمک می کند.دندانپزشکان با شناخت شما و ترس شما راهکارهای لازم برای کنترل این ترس را به شما پیشنهاد می کنند.امروزه روشهای مختلف و داروهای مختلفی برای کاهش اضطراب وجود دارند که در انجام درمان صحیح بسیار مفید هستند.دراکثر افراد روشهای ساده مثل صحبت کردن یا استفاده از داروهای کاهش دهنده اضطراب در شب قبل از مراجعه به دندانپزشکی مفید است.در افراد بسیار نادری ممکن است روشهای تزریقی و حتی روشهایی مثل درمان همراه با بی هوشی مفید واقع شود.

بازگشت به صفحه مقالات 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com