سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

حضور دندانها در دهان تأثیر چشمگیری در زیبایی فرد دارد .دندانهایی که در موقعیت مناسب قرار گرفته وبه درستی بر روی همدیگر جفت می شوند باعث آشکار شدن هماهنگی و قرینگی نمای صورت شده وجنبه مهمی ازبیان احساس وشخصیت فرد را در معرض نمایش قرار می دهند.حضور دندانها امکان گاز گرفتن وجویدن را نیز فراهم می کنند و درنهایت با حضور دندانهاست که امکان تکلم صحیح فراهم می شود.

رویش دندانها از سن تقریبی 6 ماهگی در نوزادان شروع می شود.این گروه از دندانها ،شیری هستند که بعداً با بزرگتر شدن کودک جای خود را به دندانهای دائمی می دهند.دندانهای شیری 20عددمیباشند که 10 تا در فک بالاو 10 تا در فک پایین می باشد. گاهی بندرت امکان عدم وجود یک یا چند دندان شیری وجود دارد که در این موارد لازم است با دندانپزشک مشورت شود . دندانهای شیری در دندانپزشکی با حروف انگلیسی  AتاE مشخص می گردند.وظیفه دندانهای شیری علاوه بر وظایف گفته شده در این مقدمه،حفظ فضا وهدایت جهت حرکت دندانهای دائمی زیرین وهمچنین در بعضی نواحی تحریک مخاط برای تبدیل شدن به دندان دائمی می باشد.

دندانهای شیری کودکان به دندانهای پیشین،نیش ودندانهای آسیاب شیری تقسیم می شوند دندانهای شیری پیشین از سن 6 ماهگی شروع به رویش کرده ودر حدود سن 7-6 سالگی شروع به افتادن میکنند.تأخیر در رویش یا افتادن دندانهای شیری در حد 6 ماه طبیعی است و در موارد تأخیر زیادتر لازم است با دندانپزشک مشاوره انجام شود. دندان نیش شیری در سن تقریبی 18 ماهگی رویش پیدا می کنند ولی افتادن دندان شیری نیش در فک بالا وپایین در سنین متفاوتی رخ می دهد به طوری که در فک بالا در سن تقریبی 12-11 سالگی ودر فک پایین در سن تقریبی 9 سالگی اتفاق می افتد و دندان نیش دائمی جایگزین می شود. دندانهای آسیاب شیری نیز در سن حدود26-16 ماهگی به تدریج در دهان ظهور پیدا کرده ودندانهای دائمی جانشین آنها که دندانهای آسیاب دائمی کوچک می باشند در سنین 11-9 سال جایگزین آنها می شوند.

قبل از رویش دندانهای دائمی ، ریشه دندانهای شیری دچار تحلیل(خوردگی) می شوند ومعتاقب آن حرکت تاج دندان دائمی به طرف محیط دهان انجام میشود. از دست رفتن زودهنگام یا تأخیر در افتادن دندان شیری می تواند باعث صدمه به دندان دائمی جایگزین شونده بشودوناهنجاری های مثل اختلالات تکلمی،نامرتبی دندان ها ،نمای صورتی نامناسب ،مشکلات جویدن ،مشکلات لثه ای وافزایش هزینه های درمانی درآینده گردد که مشکلات گفته شده درمانهای متعددی مثل :ارتودنسی، گفتار- درمانی ،درمانهای لثه ای و...را توسط متخصصین مربوطه طلب خواهد کرد در موارد از دست رفتن زودهنگام دندانهای شیری دندانپزشک قادر است فضای آن را توسط فضا نگهدارنده حفظ نموده و اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهد یا آن را تحت معاینات مجدد دوره ای قرار دهد .

لازم به یادآوری است که صرفاً افتادن زودرس دندان شیری باعث ایجاد این مشکلات نمیشود . به طوری که با پوسیده شدن دندان شیری، این چرخه با شدت کمتر شروع میشود یعنی وقتی یک دندان شیری پوسیده میشود امکان از دست رفتن فضای دندان دائمی به مقدار پوسیدگی ایجاد شده فراهم میگردد. بنابراین ترمیم زورهنگام دندان شیری باعث جلوگیری از ایجاد حتی کوچکترین مشکلات شده وخطر از دست دادن دندان شیری وبروز ناهنجاری های بزرگتر را کم میکند.

بازگشت به صفحه مقالات

 

 

 

 

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com