سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

 رادیوگرافی های دندان برای مشخص نمودن دندانهای شکسته،استخوان های شکسته،پوسیدگی،آبسه های دندانی،کیست ها،بررسی مفصل،بررسی رابطه استخوانها وخیلی موارد دیگر کاربرد دارد.ممکن است تهیه رادیوگرافی های دهان ودندان برای برخی از افراد نگران کننده باشد. بر اساس قانون مراجع علمی حداکثر اشعه مجازی که هر فرد در طی سال می تواند دریافت کند برابر با 5 هزار میلی رم است.بنابراین اگر فردی در محدوده پایین تر از این حد قرار گیرد  نباید نگرانی داشته باشد. هر فردی بطور طبیعی به میزان تقریبی 350 میلی رم از اشعه هایی که درمحیط وجود دارد را بطور سالیانه جذب می کند.این اشعه ها از منابعی نظیر  پرواز با هواپیماو ساختمانها به فرد می رسد. با احتساب اشعه های محیطی هرفرد می تواند تاحتی 70 بار از تمام دندانها رادیوگرافی  در سال تهیه نماید.

 چند منبع مهم اشعه در دندانپزشکی وجود دارند.یک نوع مربوط به عکسهای موسوم به پری آپیکال است که از تک تک  یا گروهی ازدندانهای مجاور گرفته می شود تا بررسی تاج، ریشه و بافت های اطراف دندانها انجام شود.نوع دیگر رادیوگرافی هایی است که عمدتا  برای بررسی پوسیدگی دندانی است که به آنها رادیوگرافی بایت وینگ گفته می شود.گروه بعدی عکسهایی هستند که برای بررسی تمام دندانها یا بررسی استخوانهای سر وصورت تهیه می شوند که در درمانهای تخصصی تر مثل ارتودنسی استفاده می شوند هر کدام از این منابع اشعه متفاوتی را به افراد می رساند.

با توجه به اینکه رادیوگرافی های دندانی  در  محل های خاصی از دهان ویا صورت تهیه می شوند و مقدار اشعه آنها به نسبت کم است مقدار اشعه ای که از این رادیوگرافی ها به سایر نقاط بدن می رسد بسیار کم است.بنابراین خطر جدی سایر اندامها را تهدید نمی کند.

رادیوگرافی های معمول دندانپزشکی تنها حدود پنچ میلی رم اشعه وارد دهان و فک می کنند اگر بیش از1000 رادیوگرافی از این نوع تهیه شود خطر ایجاد عوارض وجود خواهد داشت.از طرفی با توجه به پیشرفت تکنولوژی فیلم ها،افزایش ولتاژ وفیلتر های مناسب  بازهم میزان اشعه مورد نیاز کاهش یافته است.در هرنوع رادیوگرافی دستگاههای قدیمی از اشعه بیشتری استفاده می کنند.مهم آن است که افراد تهیه کننده دقت کافی در تهیه عکس داشته باشند.

 باوجود ایمنی نسبی رادیوگرافی های دندانپزشکی حفاظت دربرابر حداقل اشعه نیز توصیه می شود چند راه برای کاهش خطرات  تهیه رادیوگرافی وجود دارد.در مرحله اول اطمینان حاصل کنید که به محل هایی مراجعه کنید که از دستگاههای قدیمی استفاده نمی کنند.اگر فردی حامله نیاز به تهیه رادیوگرافی داشته باشد لازم است آنرا به تهیه کننده رادیوگرافی اطلاع داده و حفاظت های موردنیاز را بعمل آورد استفاده از یقه های گردنی برای محافظت از تیروئید یا استفاده از پیش بند های سربی برای حفاظت از اندامهای حساس به اشعه مفید است. برخی از بیماران تصور می کنند که فراموش یا گم کردن رادیوگرافی ها اهمیتی ندارد و می توانند آنرا تکرار کنند اما این مسئله درست نیست. و محافظت دربرابر تکرار تهیه رادیوگرافی هم توصیه می شود.

 

Bottom of Formبازگشت به صفحه مقالات

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com