سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

بیماری لثه و ناباروری

بهداشت دهان برای همه مهم است.اغلب افراد این مسئله را بطور کلی  شنیده اند.ولی آیا این مسئله توسط همه رعایت می شود؟و آیا عواقب ناشی از بی توجهی به این مسئله در همه افراد یکسان است؟ بهتر است بدانیم با توجه به تفاوت های طبیعی موجود در بین افراد واکنش ها به عوامل بیماریزا در همه یکسان نبوده و در برخی افراد مراقبت های بیشتری می طلبد.

 با توجه به تحقیقات اخیر دانشمندان ،اگر خانمی دارای مشکلات مرتبط با لثه باشد زمان مورد نیاز برای آماده شدن وی برای بارداری افزایش پیدا می کند.در بررسی  این مسئله دانشمندان متوجه شده اند که اثر بیماریهای لثه بر روی باروری خانمها همانند تاثیر چاقی بر روی آنها است.

بیماریهای لثه ای به مجموعه ای از بیماریها گفته می شود که بافت های در برگیرنده دندانها را متاثر می کند.این بیماری اگر درمان نشود صدمات زیاد وزیادتری به سلامت دندانها وارد می کند.که در نهایت باعث از دست رفتن دندان ،بدون اینکه ساختمان اصلی دندان صدمه ای دیده باشد، می شود. در طی این دوران بافت های نرم و استخوان های اطراف دندانها بطور پیش رونده ای تخریب می شوند و با افزایش تعداد میکروب ها وعمقی تر شدن ضایعات تعداد زیاد تری از آنها وارد گردش خون فرد می شوند. با توجه به نتیجه تحقیقات متعدد وارد شدن  این میکروب ها در گردش خون می تواند منجر به بیماریهای قلبی،ریوی،دیابت،کلیوی و مشکلات مرتبط با حاملگی و بارداری از قبیل سقط یا زایمان زودرس هم شود. بررسی های انجام شده نشان داده است که در بسیاری از افرادی که مشکلات ناراحتی لثه وجود دارد استفاده ازاقدامات پیشگیری کننده از قبیل مسواک و نخ زدن دندان ،حداقل دوبار در شبانه روز،می تواند از گسترش بیماری و اثرات زیان بخش آن جلوگیری نماید.

 نتایج مطالعات جدیدتر نشان داده است که اگر خانمی قصد بارداری داشته باشد و همزمان دارای بیماری لثه باشدامکان باردارشدن وی کمتر بوده و از نظر آماری ممکن است حتی تا مدت هفت ماه شرایط لازم برای بارداری را پیدا نکند.

مشکلات مرتبط با بیماریهای لثه و بارداری فقط به باردار شدن و پیش  از بارداری مربوط نمی شود.اثر بیماریهای لثه بر زایمان زودرس  به اثبات رسیده است.از طرف دیگر با توجه به تغییرات هورمونی که در طی دوران حاملگی اتفاق می افتد بافت های لثه ای و نگهدارنده دندانها شکننده تر می شوند این مسئله باعث می شود که سرعت پیشرفت این بیماریها دردوران حاملگی زیادتر شود و مشکلات زیادتری را بوجود بیاورد.با افزایش میزان تخریب امکان جبران آن در درمان های بعد از حاملگی نیز کاهش پیدا می کند.   

بنابراین برای افرادی که تصمیم برنامه ریزی شده برای بارداری دارند اهمیت معاینات دوره ای توسط دندانپزشک چندبرابر است.در این موارد کنترل و برنامه ریزی درمان های دندانپزشکی کمک زیادی در قبل و طی درمان خواهد داشت. بایستی توجه داشت که کنترل بیماری های لثه و پیشگیری از این بیماریها بسیار آسان تر از بیماریهایی مثل دیابت،قلبی و ناباروری است که متعاقب این بیماریها ایجاد می شود .

 

بازگشت به صفحه مقالات

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com