سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

دندانهای دایمی

دندانهای دائمی 32 دندان می باشند که در سن 6 سالگی اولین آن رویش پیدا می کنند . نکته بسیار مهم و کلیدی آن است که دندانهای دائمی آسیاب بزرگ در فضایی رویش پیدا می کنند که قبلاً دندان شیری در آن محل وجود نداشته است این مسأله باعث می شود عده ای از والدین تصور کنند که این دندان شیری است و بنابراین اهمیت کافی به آن ندهند. از طرفی با توجه به اینکه این دندانها آخرین دندانهای موجود در قوس دندانی هستند دسترسی جهت انجام اقدامات بهداشتی توسط کودک کم بوده و به سرعت می توانند خراب شوند . توصیه اینجانب آن است که به دندانهایی که بعد از 6 سالگی در جلو یا عقب دهان رویش پیدا می کنند توجه ویژه نماییم و1)جهت اطمینان با دندانپزشک مشورت نماییم.2)در حفظ بهداشت دهان به کودک کمک نموده ودندانهای انتهایی با نظارت والدین مسواک زده شود.3)باتوجه به وجود شیارهای عمیق جهت جلوگیری از پوسیدگی احتمالی از درمانهای پیشگیری مثل فیشورسیلنت (شیارپوش) که مهروموم نمودن شیارها می باشد استفاده کنیم. نکته هشدار دهنده آن است که بالاترین میزان شیوع پوسیدگی در کودکان و نوجوانان مربوط به همین دندانی است که در سن 6 سالگی رویش نموده است .

تعداد بسیاری از بیمارانی  که بطور روزانه از طرف دندانپزشکان به متخصصین ارتودنسی ارجاع می شود  مشاوره در خصوص حفظ یا کشیدن این دندانها است که در سنین پایین یعنی حدود 8 تا 9 سالگی خراب شده اند به این امید که با کشیدن این دندان، دندان دایمی بعدی در محل این دندان رویش پیدا کند. تصمیم گیری در این موارد وابسته به فاکتورهایی از قبیل میزان خرابی دندان ، سن بیمار،وضعیت سایر دندانها ،وضعیت رشد فک ها ،کوچک یا بزرگ بودن فک ها و توانایی تشخیص وجود یا عدم وجود دندان عقل می باشد..

همزمان با رویش دندان آسیاب بزرگ اول دندان های پیشین در فک پایین نیز رویش پیدا می کنند بنابر این با توجه به این دندان می توان جستجو در خصوص رویش اولین دندان آسیاب بزرگ را جهت پیشگیری از خرابی آن آغاز نمود.

 سایر دندان های    پیشین در فک بالا و پایین در محدوده سنی 7تا 8 سال رویش پیدا میکنند.بنابر این گروه اول دندان های دایمی از سن 6 تا 8 سال با رویش دندان آسیاب بزرگ اول و دندان های پیشین می باشد.

گروه دوم دندانی شامل دندان های آسیاب کوچک اول فک پایین و بالا و دندان نیش فک پایین است که در محدوده سنی 9 تا 10 سال رویش پیدا می کنند .

گروه سوم دندانهای دایمی شامل دندانهای آسیاب کوچک دوم در فک بالا و پایین و دندانهای آسیاب بزرگ دوم در فک بالا و پایین و دندان نیش در فک بالا است که در سن 11-12 سالگی رویش پیدا می کنند. با توجه به اختلاف اندازه ی که بین دندانهای شیری و دایمی وجود دارد امکان استفاده از فضای یاد شده جهت درمانهای ارتودنسی در این زمان وجود داشته وبا توجه به اینکه همه دندانها در این مرحله حضور دارند امکان ایجاد رابطه صحیح و نمای زیبا با سهولت زیادتر با درمانهای ارتودنسی در این دوره وجود دارد به همین دلیل به این  زمان دوره طلایی درمان ارتودنسی اطلاق می شود.

دندان های عقل آخرین گروه دندانها هستند که بعد از سن 15 سالگی با تنوعات زیاد رویش پیدا می کنند.در مورد دندانهای عقل به تفصیل در آینده صحبت خواهیم کرد.

 

بازگشت به صفحه مقالات

 

 

 

 

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com