سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

مراقبت هاي لازم در حين درمان ارتودنسي متحرك

دستگاههای ارتودنسی متحرک در موارد متعددی تجویز می شوند.علیرغم ظاهر ساده ، نقش آنهادر درمان بسیار مهم وجدی است بطوریکه در برخی از بیماران استفاده مناسب از این وسایل به قیمت دور شدن از درمان های پیچیده ای مثل جراحی فک است. شرط لازم  برای موفقيت درمان با دستگاههای متحرک، استفاده کافی از آنها با توجه به زماني است كه ارتودنتيست توصيه مي كندکه در اغلب موارد نیازمند حداقل 16 ساعت استفاده در شبانه روز است.در برخی درمانها این وسایل تنها در هنگام صرف وعده های اصلی غذایی باید از دهان خارج شوند.عدم استفاده مناسب از دستگاهها منجر به عدم قرار گیری درست آنها در دهان، درد و ناراحتي و لقي دندانها و از بین رفتن نتایج درمانی بدست آمده می شود.

درابتدای درمان ممكن است این دستگاهها نحوه صحبت كردن كودكان را موقتاً تغيير دهند، ولي اغلب کودکان، خود را با آن وفق داده و بعد از طي يك الي چند روز بطور عادي صحبت مي كنند. براي تطابق سريعتر بهتر است در روزهاي اول بيمار با صداي بلندتر  صحبت کند  به اين منظور مي تواند صفحات کتابي را با صداي بلند بخواند.همچنین ممکن است در طي 48 ساعت اول آب دهان بيمار زياد شده و قورت دادن آن سخت باشد . اين مسئله جاي نگراني نداشته و فرد به سرعت به آن عادت مي کند.در مواردي که بيمار دچار حالت تهوع مي شود لازم است با ارتودنتیست تماس بگيرد تا تغييرات لازم در پلاک ايجاد شود.

در طی درمان بيمار مي تواند رژيم غذايي عادي داشته باشد. ولی برای جلوگيري ازشكسته و كج شدن اجزاء دستگاههاي ارتودنسي بهتر است از خوردن مواد غذايي چسبنده مثل آدامس ، شكلات و غذاهاي سفت مثل پسته - فندق - بادام - يخ  خودداري كند. براي حفظ سلامتي دندانها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن، دندانهارا مسواک زده و پلاك متحرک را  با يک مسواك بدون افزودن خمير دندان يا هر نوع ماده شوينده  ديگر فقط با آب کافي بشوييد. در صورتی که پلاک متحرک کثیف یا بدبو شده است برای تمیز کردن آن می توانید از قرص هایی که به همین منظور وجود دارد و ارتودنتیست در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید. در مواقعي كه از پلاك استفاده نمي کنيد ، آن را در يك ظرف در بسته نگهداري كنيد و جهت جلوگيري از شكسته يا کج شدن، از گذاشتن آنها در گوشه و كنار و جيب لباس اجتناب نمائيد. عموماً بچه ها مي توانند با داشتن دستگاههاي ارتودنسي در دهان براحتي ورزش يا بازي نمايند، ولي گاهی اين فعاليتها  تداخلاتی با ورزش یا بازی دارند. بهتر است با توجه به نوع دستگاه دستورات ويژه را از ارتودنتیست دريافت نمائيد.

طراحي، ساخت و دستور استفاده ازدستگاههاي ارتودنسي متحرك براي هر بيمار متفاوت است ، لذا فقط دستورات توصيه شده به خود شما را بكار ببريد و از دستکاری کردن اجزاء آن خوداری نمایید.این اعمال علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن درمان می تواند باعث وارد شدن صدمات بیشتر به دندانهای شما شود.

 

  بازگشت به صفحه مقالات

2007© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com