سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

با توجه به میزان علاقه مردم  به درمان های زیبایی ، آگهی های متفاوتی نیز برای جلب  نظر و اعتماد مردم در بخش های مختلف به چشم می خورد که هر کدام به نوعی وسوسه کننده است یکی ازاین آگهی ها "ردیف کردن دندانها در یک جلسه بدون ارتودنسی " است .

برای روشن شدن موضوع بهتر است بدانیم که برای ردیف کردن یا ردیف  نشان دادن دندانها دو راه کلی بیشتر وجود ندارد:روش اول درمان ارتودنسی است که دراین روش با حرکت تاج و ریشه دندان مشکل بصورت ریشه ای برطرف شده ودندانها واقعا ردیف می شوند.در روش دوم که روشهایی بجز درمان ارتودنسی است حرکتی در دندانها اتفاق نیافتاده ،بلکه با تراشیدن یا اضافه کردن مواد همرنگ، دندانها به ظاهر ردیف شده به نظر می رسند. وضعیت فاجعه بار تر آن است که در بعضی افراد دندانهای کج کشیده شده و بجای آنها دندانهای مصنوعی ولی به حالت ردیف شده قرار داده شده اند که خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و درک اهمیت دندان سالم  این روش امروزه بسیار کم دیده می شود.

در روشهایی که همراه با تراشیدن و افزودن مواد ترمیمی است معمولا بخشی از قسمت برجسته یا بیرون زده تاج دندان که شامل بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای تاج  دندان است تراشیده می شودودر قسمت فرورفته  مواد همرنگ دندان افزوده می شود تا سطح دندان صاف به نظر برسد .تراشیدن بافت سالم دندان و اضافه کردن مواد ترمیمی همرنگ به دندان و افزایش ضخامت آن هر دو برای دندان و بافت های نگهدارنده آن  مخرب بوده و شروع مشکلاتی را در پی خواهد داشت که پایانی ندارد.

 

بطور کلی نوع مشکل و شدت آن  تاثیر عمده ای در تصمیم گیری دارد بطوری که در  نامرتبی دندانها با شدت خفیف،متوسط و شدید  هیچ مزیتی در این روش وجود ندارد وتوصیه  متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید برای پیشگیری از به خطر افتادن سلامتی دندان هایتان از این درمان ها هم استفاده نکنید.

در مواردی که اشکالات ظاهری مرتبط با شکل یا اندازه دندان وجود دارد ممکن است این درمانها مفید باشند که در این موارد نیز مشاوره با متخصص ارتودنسی  در ابتدای کار باید انجام شود.از آنجایی که درمان صحیح بر مبنای رفع علت اصلی انجام می شود در این موارد متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک مناسب ارجاع خواهد کرد.

عیب اصلی این روشها  این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست می دهید که هیچگاه نمی توانید آنرا بدست آورید  متاسفانه من خود مواردی را دیده ام که به اندازه ای از دندان برداشته شده که دندان به عصب کشی هم نیاز پیدا کرده است. از طرف دیگر این درمان ها  شما را مشتری دایمی دندانپزشکی خواهند کرد،چراکه تغییر رنگ دوره ای یا مشکلات لثه یا دندانی مرتبط با آنها شما را بصورت دوره ای به مطب دندانپزشکی خواهند کشید .

  بازگشت به صفحه مقالات

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com