سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

برگشت درمان ارتودنسی

یکی از سوالاتی که مراجعان به متخصصان ارتودنسی می پرسند قابل برگشت بودن مشکلات ارتودنسی بعد از درمان است. بعد از درمان ارتودنسی نتیجه درمان برای اکثریت بیماران رضایت بخش است.حفظ این نتیجه مستلزم دقت متخصص ارتودنسی ،همکاری بیمار در استفاده از وسایل نگهدارنده و فاکتورهای مرتبط با رشد طبیعی بیمار است.

بطور کلی  اگر درمان با روش صحیح و توسط متخصص ارتودنسی انجام شده باشد امکان برگشت درمان به 5 درصد هم نمی رسد .این برگشت درمان به سه شکل کلی برگشت مشکلات فکی، برگشت کجی دندان و باز شدن فضا در ناحیه دندانهای کشیده شده خود را نشان می دهد.

برگشت مشکلات فکی آنهایی هستند که درمانشان در طی یا قبل از بلوغ انجام شده است و با ادامه رشد منفی،ناهنجاری خود را مجددا نشان می دهد.این مسئله در اغلب موارد در کسانی صدق می کند که دارای فک پایین جلو آمده هستند که الگوی رشدی مشخصی را طی کرده و در اغلب موارد با بهترین درمان هم خطر برگشت را دارد.ماهیت این مشکلات طوری است که متخصص ارتودنسی از خطر برگشت آگاه بوده و مزایا و خطرات درمان را در ابتدا به والدین بیمار گوشزد نموده وبا توافق آنها شروع به درمان می نماید.

مشکلات مرتبط با کجی دندانی هم درمواردی رخ می دهد که متخصص ارتودنسی برای رعایت مصلحت بیمار و بدست آوردن نتیجه عمدتا زیباتر و طبیعی تر تمایلی برای کشیدن دندان نداشته و طرح درمان را بر مبنای درمان بدون کشیدن  دندان طرح ریزی می نماید به این امید که با کمترین خطر بهترین درمان را انجام دهد. وی  با مطلع بودن از این موضوع، در صورت برگشت ، درمان مجددی را با کشیدن دندان یا استفاده از روشهای  جانبی مثل جراحی فک به بیمار پیشنهاد می کند .یادآوری این نکته مهم است  که تغییرات دندانی مرتبط با افزایش سن و رشد بعنوان برگشت درمان ارتودنسی طبقه بندی نمی شوند.این تغییرات دندانی عمدتا در دوره چند سال بعد از درمان ارتودنسی بطور ناچیز اتفاق می افتد.عمده مشکلاتی که بعنوان برگشت درمان ارتودنسی مطرح است آنهایی هستند که در طی شش ماه پس از باز کردن دستگاههای ثابت ارتودنسی خود را نشان می دهند.

در افرادی که دندان کشیده شده است برگشت درمان  عمدتا با باز شدن فضا در ناحیه دندانهای کشیده شده خود را نشان می دهد.که شیوع این مسئله قابل توجه نیست.در این موارد بسته به مقدار باز شدن فضا و شکل و اندازه طبیعی دندان درمان مجدد یا استفاده از درمانهای بازسازی اندازه طبیعی دندان توصیه می شود.

هدف متخصص ارتودنسی این نیست که تمامی دندانها را با اجبار و با اعمال نیرو در محل ثابتی نگه دارد بلکه این هماهنگی اجزاء است که باعث حفظ یک دندان در یک موقعیت می شود که درنهایت توسط این اجزاء  یعنی دندانها،استخوان فک ،عضلات  و بافت های نرم ناحیه صورت می گیرد. 

  بازگشت به صفحه مقالات

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com