سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

 

مکمل های فلوراید دار

سیستمیک: اثر  این مکمل ها عمدتا سیستمیک می باشد با این حال اثر موضعی مختصری در هنگام حضورشان در دهان وجود دارد. این مکمل ها به صورت قرص، قطره ولوسیون می باشد. این مکمل ها صرفا با نظر دندانپزشک تجویز شده و بر حسب مقدار مورد نیاز فرد تجویز می شوند. این مکمل ها در مناطقی که در آب به مقدار کافی فلوراید وجود ندارد یا خطر بروز پوسیدگی شدید  به دلیل استعداد پوسیدگی یا وجود بیماری دیگر توسط دندانپزشک تجویز میگردد.

مکمل های موضعی:

خمیر دندان:تمام خمیر دندان ها یکسان نبوده وهر کدام دارای خصوصیت ویژه ای هستند. برخی از خمیر دندانها دارای سدیم فلوراید برخی دارای فسفات فلوراید و برخی دارای استانوس فلوراید هستند.رایج ترین آنها خمیر دندانهای دارای سدیم فلوراید هستند که برای کنترل پوسیدگی تاج موثر تر هستند.انواع دارای استانوس فلوراید برای کنترل پوسیدگی سطوح ریشه در افراد مسن تر مفید هستند. استفاده متناوب از انواع خمیر دندانها با مرک های متفاوت در این مورد توصیه بهتری است.مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید باعث بکارگیری موضعی فلوراید بر سطح دندان می شود.استفاده از این خمیر دندان ها به خمیر دندانهای بدون فلوراید ارجح است.

دهانشویه ها وژل ها: محلول های دهانشویه فلوراید یا ژلها که در خانه قابل استفاده هستند هنگامی توصیه می شوند که فرد در معرض خطربالای پوسیدگی بوده یا دارای پوسیدگی های فعال متعدد بوده ویا اینکه بیمارارتودنسی که بهداشت را به خوبی رعایت نمی کند است سایر موارد قابل استفاده در افراد معلول و بیمارکه قادر به رعایت بهداشت مناسب نیستند است.( همه دهانشویه های موجود در بازار دهانشویه های فلوراید دار نیستند و گروهی از آنها دهانشو یه های ضد باکتری هستند که کاربرد آنها متفاوت می باشد در این خصوص با دندانپزشکتان مشاوره داشته باشید.)این دهانشویه ها دو نوع دارند یک نوع از این دهانشویه با غلظت کمتر است که بطور روزانه یکبار استفاده می شود نوع دیگر آن با غلظت بالاتری است که نحوه مصرف آن بصورت هفته ای یکبار است.در مورد نحوه مصرف دهانشویه ها لازم است با دندانپزشک مشورت نمایید، دهانشویه وژل های خانگی برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود چون خطر بلع و رسیدن فلوراید زیاده از حد وجود دارد. نکته مشترک استفاده از  تمام محصولات فلورایدد ار آن است که بیمار تا 30 دقیقه بعد از درمان نباید دهان خود را بشوید یا غذا یا مایعی مصرف نماید.

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس: این برنامه در نواحی که میزان فلوراید آب آشامیدنی کم باشد استفاده می شود در این برنامه که در برخی از مناطق کشور ما نیز انجام می شود  یکبار در هفته تحت کنترل معلّم بهداشت مدرسه دهانشویه با غلظت 0.2 درصد فلوراید به مدّت یک دقیقه در دهان حفظ شده و سپس محلول در فنجان یا لیوان خالی می شود تا قورت داده نشود. این روش نیز نسبت به سایر روشها به نسبت ارزان تر و موثر تر می باشد .

 

بازگشت به صفحه مقالات

 

 

 

 

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com