سایت ارتودنسی دکتر نریمانی متخصص ارتودنسی

مشخصات لثه سالم

بیماری های پریودنتال(لثه)

افتادن ورویش دندان های شیری (تکامل سیستم دندانی)

دندانهای دایمی

فلوراید

مکمل های فلوراید دار

دهانشویه های قابل استفاده در مدارس

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

اجزا ء تشکیل دهنده لبخند

سایش دندان

مواد مخدر جدید و دندانها

حاملگی و بهداشت دهان

اولین معاینه ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

متخصصان دندانپزشکی

دستگاههای ارتودنسی جدید

دقت در انتخاب

دستگاههای ارتودنسی جدید

حس چشایی و زبان

معاینه اولیه

ترس از دندانپزشکی

ایمپلنت

نکاتی برای سفید شدن و سفید ماندن دندانها

هزینه درمان ارتودنسی

بر ترس هزینه های دندانپزشکی غلبه کنیم؟

مشکلات دندان عقل

ارتودنسی ، بهبود کیفیت زندگی

خطرات وسایل موسیقی برای دندانها

لثه و الیاف نگهدارنده دندان

آیاخطر رادیوگرافی دندان جدی است؟

روشهای درمان ارتودنسی نامریی

وسیله های جایگزین نخ دندان

درمان ارتودنسی دو مرحله ای یا یک مرحله ای

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودکان

بردن اطفال به دندانپزشکی

بیماری لثه و ناباروری

حساسیت به مواد دندانپزشکی

انتقال عفونت در درمان ارتودنسی

درمان جراحی فک

پیشگیری از سرطان دهان

خمیردندان

کشیدن دندان نیش دایمی

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرك

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

دقت در انتخاب درمان کننده

 آیا واقعا ارتودنسی همانند

 یک خیابان تاریک است؟ 

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندانپزشکی زیبایی

انتخاب دندانپزشک

پرسشنامه روان شناسان

 

درمانهای مکمل حرفه ای توسط دندانپزشک

دندانپزشکان محصولات مختلفی از فلوراید های مکمل در اختیار دارند که بسته به نیاز فرد آن را توصیه می نمایند . روش به کار گیری هرکدام از این مواد مختلف بوده ولیکن نکته مشترک استفاده از محصولات آن است که بیمار تا 30 دقیقه بعد از درمان نباید دهان خود را بشوید یا غذا یا مایعی مصرف نماید .

محصول جدیدی از این گروه مکمل ها به نام «وارنیش فلوراید» به بازار آمده است که همانند لاک ناخن برروی دندان ها کشیده می شود . به دلیل اینکه فقط مقدار کمی از وارنیش برروی دندان استفاده می شود و از طرفی با توجه به اینکه در مجاورت بزاق حالت مومی پیدا می کند و قدرت چسبیدن مختصر به دندان پیدا می کند شانس بیمار کمی برای بلعیدن وجود دارد . بنابراین امکان استفاده ی آن حتی در کودکان دوساله وجود دارد . این محصول به عنوان یک محصول ایده آل برای کودکان زیر شش سال تعریف شده است . این محلول طعم بدی نداشته و با مالیدن آن برروی دندان ، رنگ دندان زرد می شود و لیکن این رنگ زرد در هنگام مسواک زدن شبانه از بین رفته و باقی مانده ی وارنیش با مسواک زدن شبانه از محیط دهان خارج می شود . روش های حرفه ای استفاده از فلوراید ممکن است نیاز به تکرار در دوره های ماهییانه یا سالیانه بسته به شرایط بیمار داشته باشد . ونکته ی نهایی اینکه فلوراید وسیله ی با ارزشی در پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های دهان و دندان می باشد ولی هیچگاه نمی تواند جایگزین مسواک و نخ زدن دندان شود . اثر فلوراید هنگامی است که بتواند با سطح دندان در تماس باشد اگر مواد غذایی از روی دندان تمیز نشده باشند امکان رسیدن فلوراید به سطح دندان فراهم نشده و اثری نخواهد داشت . بنابراین دانش آموزان بایستی به طور مرتب مسواک و نخ دندان زده ، رژیم غذایی متعادل داشته ، مصرف مواد قندی و اسیدی را کم کرده و طور مرتّب تحت نظر دندان پزشک باشند .

 شیارپوش (Sealtnrs)

شیارپوش ها موادی از جنس آکریل (پلاستیک) می باشد که برای پوشاندن سطوح دندان ها استفاده می شود تا امکان نفوذ مواد غذایی و باکتری ها به درون شیارها حذف شود . شیارپوشها باعث محافظت از شیارها و شکاف های دندان به خصوص شیارهای سطح جونده ی دندان های آسیاب می شوند که اغلب پوسیدگی های دندان کودکان در این ناحیه تشکیل می شود . حداکثر اثر مطلوب شیارپوش ها هنگامی است که بلافاصله بعد از رویش دندان به کار گرفته شوند . این زمان برای اوّلین دندان آسیاب دائمی بزرگ در حدود سنین 7-6 سالگی و برای دندان آسیاب دائمی دوم بزرگ حدود سنین دوازده سالگی می باشد .شیارپوش ها حتی در دندان های شیری و در دندان های آسیاب کوچک دائمی نیز می تواند مفید باشند .

نحوه ی اثر شیارپوش چگونه است ؟

اگر نوک برجستگی دندان های آسیاب قلّه در نظر گرفته شوند شیارهای روی سطح جونده ی دندان ها همانند دره می باشند . حتی اگر کودکی به دقّت مسواک و نخ دندان استفاده نماید تمیز کردن شیارها و شکاف هایی که دارای عرض کوچک و عمق زیاد هستند به شّدت سخت می باشد . در این شیارها حتی یک موی مسواک نیز نمی تواند نفوذ نماید . باکتریها و مواد غذایی می توانند وارد شیارها شدهو فرآیند پوسیدگی را شروع نمایند . اثر شیارپوش آن است که مدخل و ورودی این شیارها را به طور محکم مهر و موم نماید به طوری که امکان نفوذ میکروب و مواد غذایی به درون آن غیر ممکن شود . شیارپوش فقط یکی از راه هایی است که به حفظ سلامت دندان کمک می کند . مسواک زدن ، نخ زدن ، رژیم غذایی مناسب ، کاهش تعداد دفعات استفاده از تنقّلات و معاینات دوره ای توسط دندانپزشک برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها ضروری است .

عمر شیارپوش

در صورتیکه شیارپوش به خوبی در محل قرار داده شده باشد و فرد نیز از آن مراقب کرده باشد شیار پوش می تواند باعث محافظت دندان از پوسیدگی در سنین با استعداد بالای پوسیدگی شود . اگر کودک بهداشت دهان خوبی داشته و از گاز زدن اجسام خیلی سخت خودداری کند نیمه عمر شیارپوش طولانی تر خواهد بود . مطالعات نشان داده اند که حتی بعد از ده سال حدود 66 درصد از دندان ها شیارپوش خود را حفظ نموده اند .

  درمان با شیارپوش

درمان با این روش سریع و ساده بوده و نیاز به تزریق بی حسی ندارد و در طی یک جلسه حتی تا چند دندان قابل انجام می باشد . در این روش ابتدا سطح دندان آماده سازی می شود بدیم معنا که مواد غذایی یا باکتریهای موجود حذف می گردند . سپس سطح دندان آماده شده با شیارپوش پوشانده می شود و شیارپوش به داخل شیارها هدایت می شود . سپس مادّه با نور یا خود به خود سفت می گردد . در نهایت اضافات آن حذف شده و بیمار بلافاصله قادر به خوردن و آشامیدن خواهد بود .

 

بازگشت به صفحه مقالات

 

 

 

 

 

2012© All Rights Reserved

info@dr-narimani.com