کد: 123 تاریخ انتشار: 1394/7/3
کدام خمیردندان مناسب تر است؟؟؟!!!

کدام خمیردندان مناسب تر است؟؟؟!!!

خمیردندان باعث حذف یا کاهش بوی نامطبوع دهان ، پلاک و غذا های باقیمانده شده و باعث براق شدن دندانها وکاهش میزان جذب رنگدانه های موجود در مواد غذایی می شود. خمیردندانها در انواع خمیری،ژله ای و حتی پودری به بازار عرضه می شوند .

بدون توجه به نمای ظاهری خمیردندان ،دراغلب موارد ترکیبات مشابهی در هریک از آنها وجود دارد .یکی از اجزا تشکیل دهنده خمیر دندان مواد ساینده آن است که برای کمک به مسواک در برداشتن پلاک دندانی و ذرات غذایی باقیمانده از روی سطوح دندانها در خمیر دندان استفاده می شود. مواد ساینده موجود به براق شدن دندان و حذف رنگدانه هایی که بر سطح دندان شکل گرفته اند نیزکمک می کنند .

ماده بعدی موجود در خمیر دندانها فلوراید است که به اشکال مختلف در خمیر دندان قرار داده می شود.فلوراید باعث محکم شدن ساختمان دندان،کمک به متوقف شدن پوسیدگی یا باز سازی پوسیدگی هایی که در مراحل اولیه هستند می شود .

ماده بعدی موجود در خمیر دندانها مواد ضد باکتری هستند که برای کم کردن تعداد باکتریهای مضر در دهان به خمیر دندان اضافه می شوند. اثر این مواد بخصوص در کاهش ابتلا به بیماریهای لثه چشمگیر است .

ماده بعدی گروهی از مواد هستند که باعث تولید کف می شوند کف ایجاد شده می تواند ذرات غذایی و مواد زاید را در برگرفته و آنرا از محل خارج نماید.با خارج شدن این مواد از محل هایی که در آن گیر افتاده اند امکان شستشوی بیشتر فراهم می شود .

ماده بعدی موادی هستند که از آنها بعنوان ضد جرم یاد می شود. جرم ها رسوبات آهکی شده ای هستند که بر روی دندان چسبیده اند.تنها راه مناسب برای برداشتن این جرم ها ، درمان جرم گیری است.بنابراین نباید انتظار زیادی ازآنها داشت .ماده بعدی موادی هستند که برای درمان حساسیت دندانها کاربرد دارند.این مواد که عمدتا استانوس فلوراید یا ترکیبات مشابه هستند می توانند در برخی حساسیت های دندانی بخصوص انواعی از آن که مرتبط با ناحیه عریان روی ریشه هستند مفید باشند
.

مسئله مهم در این موارداین است که چطور متوجه شویم که کدام خمیردندان برای ما مناسب تر است.در این مواقع با توجه به نیاز های خاص خود بایستی خمیر دندان مناسب را انتخاب کنید.بعضی خمیردندانها در کاهش حساسیت دندانی موثر تر از بقیه هستند برخی قدرت سفید کنندگی بیشتر داشته و برخی هم برای کنترل بیماری لثه یا پوسیدگی طراحی شده اند.مسئله مهمی که وجود دارد آن است که بهتر است از خمیر دندانها ی متفاوت بصورت متناوب استفاده شود .

برای بررسی خمیردندانها بایستی به نکات ارایه شده بر روی آنها توجه کافی داشته باشید مثلا برای خمیر دندانهای سفید کننده از کلماتی مثل

Tooth whitening

استفاده شده است مثلا خمیر دندانهای سفید کننده در طولانی مدت می توانند بر روی سلامتی دندانها تاثیر منفی داشته باشند و استفاده مداوم از آنها توصیه نمی شود .

یا برای خمیردندانهای مناسب برای حساسیت دندانها از کلمات

For sensitive teeth

و برای خمیر دندانهایی که مناسب کنترل پوسیدگی هستند از کلماتی مانند

Decay prevention

استفاده می شود.